top of page
Search

Ohľaduplná drogéria, kde nájdete všetko pre svoj ekologický domov

Keď sa spojí partia priateľov, ktorá stále viac uvažuje nad svojim životným štýlom, jeho dopadom na našu planétu a lokálnostou, nemôže vzniknúť nič iné ako zaujímavá myšlienka.

Myšlienka, ktorá dokázala zmeniť presvedčenie, že na to, aby sme zmenili svet, potrebujeme dokázať niečo veľké. Dnes už vieme, že na zmenu stačí, keď začneme od seba. Krok za krokom, toľko, koľko je v našich silách,

k lepšiemu svetu. A tak vznikla ohľaduplná drogéria Ekotočka.


Bezobalová a ekologická drogeria Ekotočka v Stupave
Bezobalová drogeria Ekotočka v Stupave

Ahoj Martin, prezraď nám, ako a kedy vznikla prvá myšlienka otvoriť si bezobalovú drogériu?


Na úplnom začiatku sme v domácnostiach začali triediť odpad. O správnom triedení sme veľa nevedeli a tak sme začali hľadať informácie na sociálnych sieťach a webových stránkach. Pri tejto našej internetovej výuke sme sa postupne dozvedali, že existuje aj udržateľnejší spôsob života ako sme vtedy viedli. Začali sme pátrať po obchodíkoch, v ktorých by sme si vedeli vyskúšať takýto spôsob nakupovania. Keďže v tej dobe sa v našom okolí takáto predajňa nenachádzala, jazdili sme si pre drogériu a potraviny do Bratislavy. Pracovali sme v Stupave a tak nám to bolo dosť od ruky cestovať do Fresh marketu v pravidelných intervaloch.


Myšlienka otvorenia ekologickej drogérie vznikla ako inak na pive 😊. Spojili sme sa skvelá partia ľudí a po pol roku uzrela svetlo sveta naša EKOTOČKA.Aké sú podľa vás výhody bezobalového žitia?


Prvou výhodou je určite udržateľnosť. Z reakcií našich zákazníkov pozorujeme, že prvotnou motiváciu pre ekologický nákup je okrem záujmu o planétu aj ich vlastný pocit zahltenia plastovým odpadom. V našom obchodíku vám stačí jedna nádoba, ktorú používate na daný prostriedok stále dookola. Okrem obalu spolu s našimi zákazníkmi pozeráme aj na obsah – dbáme na kvalitné a bezpečné zloženie všetkých výrobkov s ohľadom na ich vplyv na človeka aj na prírodu. Zároveň vyberáme najmä lokálne produkty - väčšina našich dodávateľov je práve zo Slovenska a Česka, čím tiež znižujeme našu uhlíkovú stopu pri preprave produktov ku nám.


Častým strašiakom eko produktov býva cena, v Ekotočke ale ukazujeme, že udržateľná domácnosť vôbec nemusí zaťažovať peňaženku. Väčšina produktov, ktoré ponúkame sú znovu použiteľné či obnoviteľné a drogéria čapovaná do vlastného obalu je dokonca výhodnejšia, ako bežné značky z drogérie.

V neposlednom rade je výhodou malých, bezobalových obchodov osobný prístup – poradíme skúsenému eko-nadšencovi, ako aj tomu, kto je v tejto téme úplne nový 😊, trpezlivo vysvetlíme a spoločne zvolíme ten najlepší produkt presne podľa potrieb.Čo bolo podnetom na to, aby ste zmenili svoj životný štýl smerom k zero waste? Čo bolo najťažšie na tejto zmene?


Produkcia komunálneho odpadu. Toto bol ten podnet, vďaka ktorému sme nastúpili na cestu zero waste životného štýlu. Keď sme si uvedomili, čo dokážeme vyprodukovať ako 2-4 členné rodiny a vynásobili sme si to len rodinami v našom meste, bola to strašná predstava. Stupava mala donedávna skládku komunálneho odpadu a videli sme na vlastné oči, ako tá hora odpadkov z týždňa na týždeň rastie. Začali sme postupnými krokmi, aby sme tú našu úspešnú premenu neukončili hneď na začiatku prehnanými nárokmi na zmenu životného štýlu. Už len si zvyknúť na nosenie vlastných obalov a tašiek a nezabúdať na to, bolo na začiatku celkom náročné. Neskôr sa to stalo rutinou.


bezobalové prostriedky na riad, aviváž, prací gel, mýdlo na ruky do vlastních nádob.
Čapované prostriedky na riad, aviváž, prací gel či mydlo na ruky. Toto a mnoho ďalšieho nájdete v Ekotočke.

Prezraďte nám, čo špeciálne môžeme u vás v obchodíku nájsť?


Bezobalové potraviny sa už po Slovensku našťastie dosť rozšírili, no obchodíkov zameraných iba na udržateľnú drogériu a domácnosť je stále pomerne málo.

V Ekotočke si do vlastnej nádoby načapujete všetko, čo by ste mohli potrebovať. Pracie gély a aviváže sú klasika. U nás však nájdete napríklad aj čapované leštidlo do umývačky, prostriedok na okná či gél na WC. V oblasti drogérie máme napríklad čapovaný kondicionér na vlasy, telové mlieka, krémy na ruky, množstvo sprchových gélov a dokonca aj dezodoranty a pastu na zuby – všetko aj do vlastnej nádobky.Ako vnímajú Stupavčania a ľudia z okolia možnosť nakupovať v bezobalovom obchode? Máte nejakých typických zákazníkov?


Zákazníci si možnosť nakúpiť drogériu bezobalovo naozaj chvália, keďže predtým museli za čapovanou drogériou či prírodnou kozmetikou cestovať do Bratislavy či Malaciek. Dostupnosť je pri tomto druhu predaja naozaj dôležitá – mnoho ľudí rado zvolí bezobalový nákup, ak ho však nemajú kde uskutočniť, kúpia radšej klasickú drogériu v plaste z obchodu, ktorý majú po ruke.

Od zákazníkov vieme, že by ocenili aj bezobalové potraviny v okolí, ktoré tu zatiaľ chýbajú.


Našimi zákazníkmi sú väčšinou mladí ľudia, rodinky zamerané na ekológiu, ale často aj starší, pre ktorých mnohé naše produkty nie sú žiadnou novinkou – sieťovky, klasické holiace strojčeky, tuhé mydlá alebo znovu použiteľné fľaše používali už dávno predtým, než sme im na chuť prišli my 😉. Teší nás záujem každého zákazníka o udržateľnejšiu domácnosť a bezobalový život.


Včelobal v Ekotočke nesmie chýbať. :)

Ako to funguje aj teraz počas korony? Boli ste dotlačení do niečoho, čo by ste nespravili ak by neprišla pandémia?


Keď pandémia dorazila aj k nám na Slovensko, boli sme všetci vystrašení a veľmi opatrní. Aj našu predajňu sme na istý čas zatvorili. Aby sme uspokojili našich zákazníkov, spustili sme donášku čapovanej drogérie priamo do domácností v okolí.Chýba vám v obchode ešte niečo, čo by ste radi doplnili?

A o čo je najväčší záujem?


Momentálne nám v Ekotočke chýba eko-friendly dekoratívna kozmetika v udržateľných obaloch, po ktorej sa už pomaly, ale isto obzeráme 😊.


Najväčší záujem je o ekologické pranie a čistenie domácnosti. Najväčší podiel predajnosti v Ekotočke majú pracie gély a aviváže. Myslím si, že tento trend bol aj pred pandémiou.Ľudia si dnes viac uvedomujú problémy životného prostredia a chcú znížiť svoj vplyv na životné prostredie.

Čo im môžete poradiť? Kde by mali začať?


Hlavne nepremýšľať a ísť do toho – nie je totiž o čom 😊. Ekologický spôsob života je jednoduchší a pohodlnejší, ako sa môže zdať. ´´Začiatočníkom´´ by sme poradili začať s čapovanými pracími a čistiacimi prostriedkami – používajú sa rovnako, takže vy si zmenu ani nevšimnete, príroda ale rozhodne áno. Plastové hubky na čistenie, či do sprchy odporúčame nahradiť lufou – prírodnou hubkou ktorú využijete na riad, v kúpeľni či na exfoliáciu pokožky. Keď doslúži, môže putovať rovno do kompostu. Plastové slamky pomôžeme nahradiť nerezovými, odličovacie tampóny vymeníme za prateľné a tekutý šampón za tuhý alebo čapovaný.


Radíme pozitívny pohľad na vec a samozrejme začať od seba. Pozrite sa na produkty vo svojej domácnosti a zamyslite sa, ako by sa dali jednoducho vymeniť za udržateľnejšie a mnohokrát aj účinnejšie.

Voskové obrúsky od Včelobalu dokonale nahradia potravinovú fóliu a potraviny udržia dlhšie čerstvé. Kovový holiaci strojček ušetrí kopu jednorazových žiletiek z plastu, navyše zabezpečí lepšie a hygienickejšie oholenie.


Ekologický život teda rozhodne nemusí byť nepohodlnejší, naopak, hľadanie udržateľnosti vás mnohokrát privedie k vyššej kvalite produktov, ktoré si obľúbite so skvelým pocitom, že každý deň konáte s ohľadom na životné prostredie 😊.Aká je vaša vízia do budúcna po korone? Plánujete niečo nové?


Radi by sme našu Ekotočku stále rozvíjali a zásobovali kvalitnou ekologickou drogériou a kozmetikou zo Slovenska. Tesne pred pandémiou sme začali s workshopmi na rôzne témy, ktoré sa týkali nielen ekologického a zero waste života, ale aj hravých tém pre deti – ako napríklad výroba voskového obrúsku a pod.. Teraz len čakáme, aby sme tieto naše aktivity mohli obnoviť. Chceli by sme sa stať súčasťou edukácie žiakov na základných školách o ekologickom spôsobe života.


Comments


bottom of page