Search

Ohľaduplná drogéria, kde nájdete všetko pre svoj ekologický domov

Keď sa spojí partia priateľov, ktorá stále viac uvažuje nad svojim životným štýlom, jeho dopadom na našu planétu a lokálnostou, nemôže vzniknúť nič iné ako zaujímavá myšlienka.

Myšlienka, ktorá dokázala zmeniť presvedčenie, že na to, aby sme zmenili svet, potrebujeme dokázať niečo veľké. Dnes už vieme, že na zmenu stačí, keď začneme od seba. Krok za krokom, toľko, koľko je v našich silách,

k lepšiemu svetu. A tak vznikla ohľaduplná drogéria Ekotočka.


Bezobalová a ekologická drogeria Ekotočka v Stupave
Bezobalová drogeria Ekotočka v Stupave

Ahoj Martin, prezraď nám, ako a kedy vznikla prvá myšlienka otvoriť si bezobalovú drogériu?


Na úplnom začiatku sme v domácnostiach začali triediť odpad. O správnom triedení sme veľa nevedeli a tak sme začali hľadať informácie na sociálnych sieťach a webových stránkach. Pri tejto našej internetovej výuke sme sa postupne dozvedali, že existuje aj udržateľnejší spôsob života ako sme vtedy viedli. Začali sme pátrať po obchodíkoch, v ktorých by sme si vedeli vyskúšať takýto spôsob nakupovania. Keďže v tej dobe sa v našom okolí takáto predajňa nenachádzala, jazdili sme si pre drogériu a potraviny do Bratislavy. Pracovali sme v Stupave a tak nám to bolo dosť od ruky cestovať do Fresh marketu v pravidelných intervaloch.


Myšlienka otvorenia ekologickej drogérie vznikla ako inak na pive 😊. Spojili sme sa skvelá partia ľudí a po pol roku uzrela svetlo sveta naša EKOTOČKA.Aké sú podľa vás výhody bezobalového žitia?


Prvou výhodou je určite udržateľnosť. Z reakcií našich zákazníkov pozorujeme, že prvotnou motiváciu pre ekologický nákup je okrem záujmu o planétu aj ich vlastný pocit zahltenia plastovým odpadom. V našom obchodíku vám stačí jedna nádoba, ktorú používate na daný prostriedok stále dookola. Okrem obalu spolu s našimi zákazníkmi pozeráme aj na obsah – dbáme na kvalitné a bezpečné zloženie všetkých výrobkov s ohľadom na ich vplyv na človeka aj na prírodu. Zároveň vyberáme najmä lokálne produkty - väčšina našich dodávateľov je práve zo Slovenska a Česka, čím tiež znižujeme našu uhlíkovú stopu pri preprave produktov ku nám.


Častým strašiakom eko produktov býva cena, v Ekotočke ale ukazujeme, že udržateľná domácnosť vôbec nemusí zaťažovať peňaženku. Väčšina produktov, ktoré ponúkame sú znovu použiteľné či obnoviteľné a drogéria čapovaná do vlastného obalu je dokonca výhodnejšia, ako bežné značky z drogérie.

V neposlednom rade je výhodou malých, bezobalových obchodov osobný prístup – poradíme skúsenému eko-nadšencovi, ako aj tomu, kto je v tejto téme úplne nový 😊, trpezlivo vysvetlíme a spoločne zvolíme ten najlepší produkt presne podľa potrieb.Čo bolo podnetom na to, aby ste zmenili svoj životný štýl smerom k zero waste? Čo bolo najťažšie na tejto zmene?


Produkcia komunálneho odpadu. Toto bol ten podnet, vďaka ktorému sme nastúpili na cestu zero waste životného štýlu. Keď sme si uvedomili, čo dokážeme vyprodukovať ako 2-4 členné rodiny a vynásobili sme si to len rodinami v našom meste, bola to strašná predstava. Stupava mala donedávna skládku komunálneho odpadu a videli sme na vlastné oči, ako tá hora odpadkov z týždňa na týždeň rastie. Začali sme postupnými krokmi, aby sme tú našu úspešnú premenu neukončili hneď na začiatku prehnan