Search

Dnes je ten DEŇ. OVERSHOOT DAY


Je to takmer mesiac, kedy bol Deň Zeme. Veríme, že ho mnohí žijete každým dňom.


Dnes, 13. mája, sme my, Slovensko, prekročili kapacitu prírodných zdrojov -

o 12 dní skôr, ako minulý rok.


Overshoot Day alebo Deň, kedy sme to prešvihli/prekročili/nakúpili, označuje dátum, kedy dopyt ľudstva po zdrojoch obnoviteľných surovín v danom roku prekročil ten deň, kedy začíname brať viac ako sa stihne v danom roku zregenerovať naša planéta ZEM.

Tento deficit spôsobujeme likvidáciou zásob prírodných zdrojov, hromadením odpadu a predovšetkým tvorbou oxidu uhličitého v atmosfére.


Deň, kedy sme to prešvihli sa v roku 2020 v priemere zastavil na dátume 22. augusta. V roku 2019 to bolo ešte skôr. Už v júli. Toto zlepšenie mala narováši aj pandémia Covid 19, ktorá nás prinútila spomaliť.

Trojtýždňový posun medzi dátumami predstavuje vôbec najväčší jednoročný posun od začiatku globálneho prekročenia od 70. rokov.


Graf od roku 1970 znázorňujúci overshoot day
Graf, ktorý nám ukazuje, že na spôsob života, aký žijeme, by sme potrebovali zdroje z 1,6 planéty

Mike Childs z Friends of the Earth, varoval, že „tohtoročné zlepšenie spôsobu, akým využívame naše prírodné zdroje, je iba vďaka Covidu-19 a lockdownom. "Pokiaľ nenastane významná zmena v spôsobe konania, situácia sa v nasledujúcich rokoch pravdepodobne vráti do “normálu” alebo bude ešte horšia.“


Stále je to skoro pol roka predčasne. Pol roka sme nemali jest, piť, cestovať, kúriť, nakupovať. Ani len dýchať. Iba tak by sme si vyrovnali náš ekologický dlh. Znamená to v skratke aj toľko, akoby sme čerpali zdroje z 2 planét ako je naša.


Sami sa snažíme venovať pozornosť pozitívnym veciam v živote a takéto správy v nás vzbudzujú smútok, strach a niekedy bezmocnosť.


Zem máme len jednu a ak nechceme, aby sa nenaplnili katastrofálne modely ľudského správania, musíme s tým niečo urobiť.


Posunutie dátumu je možné, ak prepracujeme našu infraštruktúru. Urobíme naše procesy oveľa efektívnejšími z hľadiska zdrojov, dekarbonizujeme naše energetické systémy, odoberieme prebytočný CO2 a budeme žiť spôsobom, ktorý vyžaduje menej zdrojov.


„Zmena podnebia a explodujúci dopyt po zdrojoch na celom svete sa zbiehajú do dokonalej búrky neistoty zdrojov. „Oprava našej lode“, či už je to naša krajina, mesto, spoločnosť alebo vlastná domácnosť, je najzrejmejším spôsobom, ako zvýšiť naše vlastné šance na bezpečnú budúcnosť,“ uviedol Mathis Wackernagel, prezident spoločnosti Global Footprint Network.